Nie piję, nie biorę

W miesiącach październik - listopad nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych „ Nie piję, nie biorę” prowadzonych przez panią Monikę Koth z Centrum Terapii i Profilaktyki Uzależnień. Głównym celem warsztatów było dostarczenie wiedzy ogólnej, dostosowanej  do wieku uczniów, redukcja czynników ryzyka, opóźnianie inicjacji, przeciwdziałanie pierwszym próbom podejmowania zachowań ryzykownych.Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach. Podczas zajęć młodzież m.in. została zapoznana z informacjami dotyczącymi uzależnień poprzez projekcję filmów edukacyjnych, które następnie były omawiane z profesjonalistą. Kolejną z form pracy młodzieży był quiz dotyczący wiedzy o substancjach psychoaktywnych. Praca odbywała się również w grupach. Podczas dwóch godzin zajęć każdej z klas, uczniowie m. in. wyszczególniali swoje czynniki ryzyka i czynniki chroniące. Omawiali z edukatorem etapy i mechanizmy uzależnienia oraz uczestniczyli w treningu asertywnych zachowań. Wiedza uczniów, często błędna - zasłyszana od kolegów lub zdobyta podczas „dryfowania” po internecie, była na bieżąco weryfikowana, przy wskazywaniu właściwych informacji przez prowadzącego. Młodzież zadawała dużo pytań oraz brała aktywny udział dyskusjach.

Lekcje z ZUS

Już po raz kolejny odbył się w naszej szkole cykl spotkań z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach projektu „Lekcje z ZUS” koordynowany przez panią Wiesławę Rajewską. Udział w nim wzięli uczniowie pierwszych klas technikum i drugich szkoły branżowej w ramach przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości. Tym razem tematami zajęć były m.in.

Świadomy zawsze ubezpieczony,

Co ci się należy, kiedy płacisz składki,

Renty i emerytury,

E-ZUS, czyli firma pod ręką.

Na „Lekcjach z ZUS” uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto się ubezpieczyć, jak założyć własną firmę, a także poznali podstawy polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Nabytą wiedzę uczniowie będą mogli sprawdzić uczestnicząc w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Kierunkowskaz -warsztaty edukacyjne

Klasy trzecie i czwarte technikum oraz trzecie szkoły branżowej uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez studentów Wyższej Szkoły Bankowej z Bydgoszczy. Koordynatorem spotkań była po raz kolejny pani Wiesława Rajewska. Tematami zajęć były m.in.: Kreatywność – jak wzmacniać swój potencjał? Wystąpienia publiczne – jak nie dać się tremie? CV i rozmowa rekrutacyjna – jak się wyróżniać? Netykieta – jak budować dobre relacje w internecie? Warsztaty rozwijające kluczowe kompetencje odbywały się w ramach corocznego cyklu.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka, również dla nauczycieli oraz uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. gen. Stanisława Maczka w Koronowie. Tego dnia dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami oraz uczniami uczestniczyła w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Najpierw złożyliśmy wiązankę kwiatów na cmentarzu parafialnym w miejscach pamięci, oddając cześć tym, którzy walczyli o niepodległość. Następnie, przyozdobieni w biało-czerwone kotyliony z flagami w dłoniach przemaszerowaliśmy na Plac Zwycięstwa. Zwieńczeniem była uroczysta Msza Święta w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie.

[galeria]